Thumbnail
  • 15.05.2023

AYAKLARI YERE BASMAYAN FESTİVAL TEKNOFEST

 

Türkiye’nin milli teknoloji hamlesini gerçekleştirmesi ve teknoloji üreten bir topluma dönüşmesi hedefiyle Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirilen TEKNOFEST İstanbul 2023 Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali sona erdi. 2019’da katılımcı rekoru kıran festival,

 yaklaşık 2,5 milyon ziyaretçiyle bu yıl da rekor tazeledi.

 

Türkiye’de milli teknolojinin geliştirilmesi konusunda kritik rol oynayan birçok kuruluşun paydaşlığıyla, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde düzenlenen Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST), binlerce teknoloji severi 5 gün boyunca İstanbul’da Atatürk Havalimanı’nda buluşturdu. Dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST gerçekleştirilen görkemli açılış seremonisinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe’yi ağırladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında TEKNOFEST’in bu yıl bir başka güzel olduğunu, ülkenin 81 ilindeki genç yüreklere selamlarını gönderdiğini söylerken katılımlarından dolayı Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e, eşi Mihriban Aliyeva’ya ve Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe’ye teşekkür etti. Teknoloji ve bilim farkındalığı oluşturarak Türkiye’nin bilim ve mühendislik alanlarında yetişmiş insan kaynağını artırmayı hedefleyen TEKNOFEST’te birbirinden farklı kategorilerde yarışmacılar boy gösterdi. 5 günlük festivalde teknoloji, bilim, havacılık-uçuş gösterileri, ödül törenleri, sergiler, zirveler, atölye çalışmaları ve etkinliklerle dolu programlar yer alırken, katılımcı firmaların stantlarında da havacılığa dair birçok deneyim fırsatı sunuldu. Teknoloji alanında geleceğin gelişme ve ihtiyaçlarının konuşulduğu seminerler düzenlenirken, Türk Yıldızları, SOLOTÜRK akrobasi timleri, AKINCI, HÜRKUŞ ve ATAK Helikopteri gibi milli imkânlarla geliştirilen hava araçlarının gösterilerine sahne oldu. Festivalde  HÜRJET, ATAK 2, GÖKBEY, ANKA, AKSUNGUR ve HÜRKUŞ platformlarının mock-up’ları ziyaretçilerle buluştu. Festival alanında ziyaretçiler, çeşitli teknolojileri ve simülasyon deneyim alanlarını deneyimleyerek, son çıkan teknolojiler hakkında ayrıntılı bilgiye ulaştı. Türk Havacılık Uzay Sanayii, festivale katılanlara dünyanın en gelişmiş uçaklarından biri olacak beşinci nesil savaş uçağı Milli Muharip Uçak (MMU) simülatörü ile eşsiz bir uçuş deneyimi sundu. Milli teknoloji üretme ve geliştirme konusunda gençlerin ilgisinin artırılması hedeflenerek bu alanlarda çalışan binlerce gencin projesine destek olmak için festival kapsamında düzenlenen teknoloji yarışmaları, bu yıl 41 ana yarışma, 102 farklı kategoride düzenlendi. Bu yıl festival kapsamında düzenlenen TEKNOFEST bilim sokağı atölyeleri, dikey rüzgar tüneli, planetaryum, uzay temalı çocuk parkı, simülasyon deneyim alanları, paydaş-sponsor-katılımcı stant aktiviteleri ve akrobatik smaç gösterisi program boyunca devam etti.

 

UTED standına büyük İlgi

Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında milli teknoloji hamlesi vizyonuyla geleceğe umutla bakan bir Türkiye için gençlerimizi #sengeleceksindiye sloganıyla teknoloji yarışmalarında da bir araya getiren TEKNOFEST, sadece havacılık alanında üretim yapan firmaları değil, Savunma Sanayii Başkanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi gibi devlet kurumlarının yanı sıra Uçak Teknisyenleri Derneği (UTED) gibi sivil toplum örgütlerini de bir araya getirdi. Stant açarak etkinliğe katılım sağlayan UTED yetkilileri, etkinlik süresince standı ziyarete gelen havacılık tutkunları ve profesyonellerine dernek bünyesinde yapılan çalışmalar, gerçekleştirilen faaliyetler ve etkinliklere ilişkin bilgi aktardı. UTED Yöneticileri, genç uçak teknisyenlerine deneyimlerini aktararak derneğin çalışmalarına aktif olarak katılmaları konusunda da istişareler gerçekleştirdi. UTED standına gelen çocuk ziyaretçilere havacılık ve uçak teknisyenliği hakkında rehberlik ederek hepbirlikte nitelikli zaman geçirdiler.

 

 

UTED Standımızda görev alan genç arkadaşlarımızın TEKNOFEST hakkında görüşlerini aldık...

 

EYÜP AYIK

UTED UAV Takım Kaptanı

Günlerce emek verdiğimiz insansız hava aracımız ile bazı sebeplerden dolayı Teknofest yarışmasına ne yazık ki katılamadık. Fakat üyesi olduğum UTED sayesinde emek harcadığımız ürünümüzü yüzbinlerin katıldığı festivalde yani Teknofest’te sunma imkânı bulduk. İnsansız hava aracımız ile ilgili tanıtımları yaparken, dinleyicilerin yüzlerinde oluşan şaşkınlık ve gurur ifadesi bizim için en büyük ödül olmuş oldu. Ayrıca, stant bünyesinde bulunan rüzgâr türbini ve modüler uçak motoru hakkında yapmış olduğum bilgilendirmeleri dinleyen henüz ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerin ilgiyle beni takip etmeleri, bu milletin havacılığa olan ilgisinin en büyük örneğiydi aslında. UTED yönetimi sayesinde etkileşimde bulunduğumuz sektör çalışanları, üst düzey subay ve astsubaylar ile tanışmak, gökyüzümüzün yılmaz bekçileri Türk Yıldızları ve Solotürk uçaklarına dokunabilmek benim için mutluluk kaynağıydı. Böylesine tecrübeleri edindiğim Uted üyesi olduğum için bir kez daha şanslı olduğumu anlamış oldum. Bu güzel tecrübede emeği geçen çalışma arkadaşlarıma, UTED yönetimine, UTED takımımın değerli sponsorlarına teşekkür ediyorum.

 

ARDINÇ PAMUK

27 Nisan - 1 Mayıs tarihlerinde, Atatürk Havalimanında düzenlenen “TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivalinde adeta hayranları olduğum kahraman pilotlarımız ve teknik ekiplerimizle görev almak benim için bir onurdu. Bu festivalde camiadan birçok yeni insan ile tanıştım ve yeni hava araçlarını deneyimledim. Ayrıca havacılığa tutkulu olan genç arkadaşlarıma az da olsa öncü olmak ve meraklarını gidermek beni çok mutlu etti. Festivalde emeği geçen Teknofest görevlilerine ve UTED ekip arkadaşlarıma sonsuz teşekkürler.

 

BURAK KANMIŞ

Havacılık sektörünün kalbini oluşturan Uçak Teknisyenleri Derneği olarak TEKNOFEST 2023 organizasyonunda katılımcı olarak ev sahipliği yapmanın gururu ve mutluluğu içerisindeyim. Ülkemizdeki havacılık sektörünün gizli kahramanları olarak TEKNOFEST standımızda değerli misafirlerimizle, geleceğin havacılarıyla ve de UTED olarak diğer üye arkadaşlarımızla birlikte olmanın mutluluğunu en derinden hissettik. Bu süre zarfı boyunca misafirlerimize Gaz Türbinli Motorların türbin ve kompresör bölümlerini inceleyip bilgi verirken, aynı zamanda uçaklarda bulunan 3 eksenli hareketi ve uçaklarımızda bulunan kontrol yüzeylerini rüzgar türbini ile inceleme fırsatı bulduk. Ülkemiz havacılık camiası açısından UTED’in Teknofest kapsamında olması ülkemiz ve dünya havacılığının perdelerinin daha iyi görülmesine olanak sağlayan birbirinden değerli paydaşlarımıza teşekkürü borç biliyorum. Yeni neslimiz ile gözü göklerde bir gençliğe merhaba diyorum.

 

 

 

BURAK KESKİNTÜRK

TEKNOFEST Fuarı beklediğimden çok daha yoğun ilgiyle başladı ve ziyaretçilerimiz standımızda bulunan figürler hakkında bizden bilgi aldı. Bu tarz fuarlar gelecekte yaptığım planlarda ufkumun genişlemesine olanak sağlıyor. Fuarda havacılık denildiği zaman akla gelebilecek her şey mevcuttu. Şu anda sektörde kendine yer edinmiş teknisyenlerle bir arada olmak onların deneyimlerini ve tavsiyelerini dinlemenin sektörde bana çok yardımcı olacağını düşünüyorum. Bununla beraber şirketlerin insan kaynaklarının bizden güncel olarak neler beklediğinin farkına bir kez daha vardım. UTED’e katıldığım günden beri birçok etkinliğin arka planında da olmak üzere arkadaşlarımla birlikte çalıştık. İlk günden bu yana tecrübe sahibi olduk. Bizlere bu imkanı sağlayan herkese çok teşekkür ediyorum. Bir sonraki organizasyonlarda çok daha etkili projelerle ziyaretçilerimizle buluşacağımızı düşünüyorum.

 

DOĞUKAN ŞENER

TEKNOFEST çok keyifli ve büyük bir organizasyon. Sürekli uçak gösterilerinin devam ettiği yeni model hava araçlarını görebildiğimiz ve bilgi alabildiğimiz bir festival oldu. Uted sayesinde katılımcı olarak görev aldım ve bu görev sırasında küçüklerimizi havacılığa özendirirken biz de, büyüklerimize özendik. Etkinlik boyunca herkes çok kibar ve hoşgörülüydü. Güvenli bir alanda bir havacı olarak insanlara havacılığı ve faaliyetlerini anlatmak çok güzeldi. Önümüzdeki dönemlerde yapılacak etkinlikleri sabırsızlıkla bekliyorum.

 

HATİCE YAZICI

Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında 27 Nisan - 1 Mayıs tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gerçekleşen dünyanın en büyük havacılık festivali olan TEKNOFEST’te UTED bünyesinde ben de görev aldım. Görevli olduğum 5 gün boyunca birçok insanla tanışma fırsatı buldum. Kendini havacılığa adamış insanların yanı sıra büyüyünce bu alanda çalışmak isteyen çocuklar ve farklı mesleğe sahip olsa da havacılığa ilgi duyan abilerimle sohbet etme şansım oldu. Bazen benim bile cevap veremediğim sorular soran çocuklarla içten içe gurur duydum. Geleceğin havacıları olmalarını dört gözle bekliyorum çünkü bu sektörü çok güzel bir gençliğe emanet edeceğiz. Ve ben bu emaneti daha ileri taşımak ve bayrağı benden sonraki nesillere daha iyi bir seviyede teslim etmek için motive oldum. Aynı zamanda TEKNOFEST Türk Yıldızları ekibi ve Solotürk’ün pilotlarıyla tanışmama vesile oldu. UTED olarak orada bulunduğumuz ve birçok çocuğun hayatında iz bırakabildiğimiz için bize bu imkânı verenlere teşekkür ediyorum. Gözlerimizdeki havacılık ateşinin sönmemesi dileğiyle...

 

HÜSEYİN EMRE KILIÇ

Dernek olarak ilk defa TEKNOFEST’te yer aldık. Bu organizasyonun ilklerinden olmak hem onur hem de gurur vericiydi. TEKNOFEST süresinde edindiğim tecrübelerimi siz değerli okurlarımıza aktarma şansı bulduğum için mutluyum. İlk günün yağmurlu olması ve o günün yağmur nedeniyle iptal olması hepimizi derinden üzmüş olsa da; diğer günler ilk günün telafisi niteliğindeydi. Stantta görevli olduğum süre zarfında ekip arkadaşlarımla beraber uçak teknisyenliğini, havacılığı gelen insanlara bir nebze olsun anlattık. Çocuklara ise uçağın üç eksenli hareketini uygulamalı şekilde anlattık. Eğitim amaçlı elimizde bulunan Türbin-Kompresör mantığını anlatmak için bir materyalle de uçak motorlarının nasıl çalıştığı hakkında standımızı ziyarete gelen insanlara bilgi verdik. Tüm bunların dışında standımıza ziyarete gelen bizleri yalnız bırakmayan derneğimizin üyeleri ile konuşma ve onların değerli tecrübelerinden yararlanma fırsatı bulduk. Farklı teknik şirketlerden meslektaşlarımızı da ağırlamış olduk. Havacılığa, uçak teknisyenliğine ilginin çok fazla olduğunu bir kez daha en içten duygularla yaşamış olduk.

 

MUSTAFA OĞULCAN ÇELİKTEN

Havacılık sektöründe dünya genelinde önemli konuma sahip olan tüm firmaların bir araya geldiği çocukların, gençlerin, yaşlıların ülkemizin sektördeki konumunun gözler önüne sergilendiği bu büyük buluşma olan TEKNOFEST 2023’te UTED olarak bizler de yerimizi aldık. Bilişim birimi üyesi olarak görev aldığım Uçak Bakım Teknisyenleri Derneği’nde görevim gereği kamera başında o kadar gurur verici, heyecanlandırıcı ve mutlu olduğum kadrajlara denk geldim. Çocuklarımızın gözlerindeki o ışıltı heyecanlarından çok belli oluyordu. UTED olarak katılımcılara verdiğimiz temel teknik bilgiler ve yapılan projelerimizi tanıttık. Küçük meraklı kardeşlerimize dağıttığımız hediyeler ve maketlerle onların mutluklarına katkıda bulunduk. Ellerindeki uçak maketleri ile kocaman gülümsemeleri mutluluklarımıza mutluluk kattı. Bizler bu sektörün mutfağında bulunan bireyler olarak şahsım adına bölümümden, seçmiş olduğum meslekten onur ve gurur duydum. Gençlerin ağzından çıkan “Bende pilot, mühendis, teknisyen” olmak istiyorum’’ sözleri gözlerimizi zaman zaman doldurdu. Gökyüzünde yükselen ay yıldızlı bayrağımız ile yükselen o sesler düşmana korku saldı. Gelişen teknoloji ile sosyal medya gibi birçok platform üzerinden staj ve iş ilanlarını takip eden halkımız için iletişim kanallarını oluşturmak üzere bilgi alış verişini daha kolay hale getiren bu festival doğrultusunda halkımızı daha bilinçli bir yapıya büründürmüş oldu. Bizler uçak bakım teknisyenleri ya da adayları olarak TEKNOFEST 2023’te birçok duyguya sahiplik ettiğimizi belirtmek isterim. Ülkemizin adım adım yükselişte olduğuna şahit olduğum bu zamanlar içerisinde bulunduğum için çok mutluyum. Festivalde ve bu sektörde emeği geçen çalışan, çabalayan tüm herkese teşekkürlerimi sunuyor gözlerimizi gökyüzünden ayırmamaya davet ediyorum.

 

SEREN ATEŞ

27 Nisan- 1 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen “TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali 2023” kapsamında, UTED olarak kurduğumuz stand’da aktif olarak görev yapmış bulunmaktayım. Bu görev kapsamında alanımda çalışan birçok insan ile network kurma şansına sahip oldum, benim için eşsiz bir deneyimdi. Süreç içerisinde birçok çocukla tanışma, sohbet etme ve hayallerini dinleme fırsatı buldum. Çocukların, içlerinde olan havacılık aşkını ve heyecanını keşfetmelerine yönelik etkinlikler yaptık. Onların havacılığa karşı gözlerindeki ışıltıyı görmek bile çok heyecan ve umut vericiydi. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “İstikbal Göklerdedir, çünkü göklerini koruyamayan milletler yarınlarından asla emin olamazlar“ sözünü temel alarak havacılık alanını en ileriye taşıma ve yarının havacılarını yetiştirmek umuduyla…

 

TUĞÇE AÇIKGÖZ

Bu yıl TEKNOFEST’e gerçekten çok büyük bir ilgi vardı. Gelişen savunma sanayimiz, gösteri uçuşları, stantlarımız ve çocuk atölyeleri ile 7’den 70’e hitap eden bir fuar geçirdik. Bizler de standımızda sergilediğimiz motor, rüzgâr türbini ve drone iskeleti ile beğenileri topladık. Henüz öğrenci iken bu denli büyük ve havacılığa yön veren faaliyetlere katılmamıza öncülük eden başta  UTED yönetimi ve olmak üzere, festival boyunca birlikte görev aldığım tüm arkadaşlarıma ve ekibimize teşekkür ederim.

Önerdiklerimiz

1968 © Uçak Teknisyenleri Derneği