Bekleme Ekranından Çık
Thumbnail
  • 01.11.2021

ASCEND

Çevreci yaklaşımlar her geçen gün inovasyonun sonsuz kapsama alanına bir tuğla daha eklemeye devam ediyor, sınırlarını daha da genişletiyor. Uçak üreticisi AIRBUS’ın 2035 yılında piyasaya sürmeyi hedeflediği liquid hydrogen yakıtlı çevreci uçağını sizlere tanıtmak istiyorum.

AIRBUS, UpNext’in ASCEND gösterici projesi gelecekteki düşük emisyonlu uçaklarda elektrikli ve hibrit elektrikli tahrik sistemlerinin performansını artırmak için bu teknolojileri geliştirmeyi hedefliyor.

Elektrikli tahriki daha büyük uçaklara (dar ve geniş gövde uçaklar) uyarlamanın en büyük zorluklarından biri güç-ağırlık oranıdır. Başka bir deyişle günümüzün elektrik sistemleri uçağa fazla ağırlık eklemeden gerekli güç gereksinimlerini karşılamıyor.

Kriyojenik ve süper iletken teknolojilerle tamamlanan bir elektrikli veya hibrit elektrikli tahrik sisteminin geleneksel bir sistemden 2 - 3 kat daha hafif olabileceğini amaçlıyor. Elektroniğinde güç anlamında kablo ağırlığı ve 30kW/kg sınırı - %97 güç aktarma sistemi verimliliği ön görülmektedir.

 
Güç yoğunluğunu arttırırken dağıtım sisteminin kütlesini önemli ölçüde azaltarak yüksek sıcaklıklı süper iletken teknolojiler uçak üretimi anlamında zarların yeniden atılacağının da farklı bir göstergesi.

Liquid Hydrogen Kullanımı

Mevcut elektrikli uçak sistemlerinin gücünü birkaç yüz kW’dan tamamen elektrikli bir uçak için gereken MW’a çıkartmak oldukça zordur. Basitçe söylemek gerekirse daha fazla güç, ağırlığı ve kurulum karmaşıklığını artırır ve daha fazla ısı üretir. Bununla birlikte sıvı hidrojen gibi 20°K (-253.15°C) sıcaklıkta soğuk bir kaynak varsa elektrik sistemlerini soğutmak için kullanılabilir. Süper iletken bileşenler daha sonra elektrik tahrik sistemlerinin güç yoğunluğunu önemli ölçüde iyileştirmek için çalışabilir.

Airbus şimdiden ZEROe pre programının bir parçası olarak likit (sıvı) hidrojenin içten yanmalı bir motor veya yakıt hücresi için yakıt olarak nasıl kullanılabileceğini araştırıyor. AIRBUS, kriyojenik ve süper iletken teknolojilerin gelecekteki uçaklar için ultra verimli bir elektrikli ve/veya hibrit elektrikli tahrik sistemini nasıl destekleyebileceğine dair ek bilgiler sağlayarak bu araştırmayı tamamlayacaktır.

Airbus, ASCEND’in üretim anlamında başlangıç fazına ulaşması durumunda geleneksel fosil yakıtlı uçaklarla pariteye yaklaşacağını söylüyor. Vancouver merkezli Harbour Air küçük yerel uçak filosunu elektriklendirmek için çalışıyor. Bunu yapmak mümkündür - jumbo jetlere ölçeklendirmek sadece zor veya imkansızdır.

Not: Liquid (sıvılaştırılmış) Hydrogen hakkında bilgi almak için UTED Dergi’nin 40-41 sayfalarına göz atmanızı öneririm.

Bir sonraki sayıda görüşmek üzere.

Soru, görüş, öneri ve şikayetleriniz için alisandegirmenciler@uted.org adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

https://disk.yandex.com.tr/i/lMy3u-QCg4-TIA

Kaynak

https://www.airbus.com/newsroom/stories/ascend-cryogenics-superconductivity-for-aircraft-explained.html

https://www.popularmechanics.com/flight/airlines/a36200479/cryogenic-hydrogen-powertrain-electric-propulsion-aircraft/

 

 

1968 © Uçak Teknisyenleri Derneği