Thumbnail
  • 15.04.2023

ARKADAŞLIK ENERJİSİ

 

İster AC, ister DC jeneratör olsun amaç aynıdır. Elektrik enerjisi üretmek… Tabi ki DC jeneratörde çok farklılıklar var. Üretilen bu elektrik enerjilerini, doğal kaynaklar olduğu sürece rahatlıkla kullanabiliriz. Uzun yıllar yapmış olduğum çalışmalar sonucunda ise şu an patent aşamasında olan “Dünyanın ilk ve tek DC Jeneratörü”nü icat etmeyi başardım.

 

Kıymetli çalışma arkadaşlarım hepinize merhabalar;

Öncelikle sürdürülebilir enerji kaynağı olan ‘’Alternatif Enerji Kaynakları’’ yazımı değerlendirip yayımlayan Uçak Teknisyenleri Derneği’mize (UTED) teşekkür ederim.

Bilindiği üzere alternatif enerji kaynakları ülkemizde ve dünyamızda her geçen gün artış göstermektedir. Ülkemiz genelinde güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi kullanılmaktadır.

İster güneş enerjisi olsun ister rüzgar enerjisi olsun bu ve buna benzer kullanılan enerjiler temiz, yani atığı olmayan enerjidir. Güneş ve rüzgar enerji kaynakları genelde doğa olaylarından faydalanılarak enerji üretme yoludur. Bu enerjileri genel olarak; elektrik enerjisi ve mekanik enerjileri karşılamak için kullanırız.

Güneş enerjisi kullanarak elektrik enerjisi üreten panellere güneş paneli denir. Güneş panelleri de tıpkı rüzgar türbinlerinde olduğu gibi ikisinin de ortak amacı elektrik enerjisi üretmektir. Ülkemizde de sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır. Elektriğini güneşten alan bir araba da yapılabilir. Örneğin aracın tavan kısmı güneş paneli ile kaplanarak araç seyir esnasında veya park halinde dururken… Veya araç şarj istasyonlarının bulundugu yerlerde tente şeklinde kullanılarak araçları ücret ödemeden… Veya araç altına yerleştirilen bir rüzgar türbini ile gece gündüz araç hareket etmese dahi her açıdan gelen rüzgar ile dönen bir jeneratör yardımı ile de araçlarımızı şarj edebiliriz.

 Bu yazımda sizlere alternatif enerjiden bahsetmek istiyorum. 2003 yılında rüzgar enerjisini dairesel mekanik enerjiye dönüştürüp yer altı suyunu çıkarıp tarımsal alan sulaması için kullanmaya başladım. Bu ve buna benzer alanda kullanılabilen bir enerjinin gerçekten de faydalı olacağını düşünerek. Yine aynı yılın sonlarında elektrik enerjisi üretebilmek için o yıllar fazla kullanılmayan kompozit kanatçıklar yapmaya başladım ve başarılı olup üniversitede bitirme tezimde kullandım. Başta şirketimin tüm birimlerinde çalışan arkadaşlarıma sonsuz teşekkür ederim. Şirketimizde; tanıyın tanımayın birisine selam verdiğinizde, size yardımcı olabilmek için can atan arkadaşlar var ve genel anlamda tüm arkadaşlarım da aynı aidiyet duygusu içindeler. Böyle güzel düşünceli arkadaşlarım iyi ki varlar.

Şöyle ki; çok çalışıp projelerini tamamladığım jeneratörü artık elle tutulur hale getirmek istiyordum. Fakat sanayideki dükkanları olan iş sahipleri tek bir ürün için çok yüksek ücretler talep ediyor veya bazıları tek ürün  için makinaları çalıştırmak istemiyorlardı. Çalışma arkadaşlarımdan ve daha öncesinde hiç tanışmadığım avionik teknisyeni arkadaşımla tanıştım. Bana kendisinde  3D yazıcı olduğunu söyledi. “Çizimi olan nesneleri hemen yaparım, sen de nasıl olduğunu görür deneme yapmış olursun” dedi. O gün artık hayata geçirebileceğimiz ‘DC Jeneratör’ün yapımına başladım. Tamamlanması ortalama bir yıl sürdü. Şu anda dünya çapında kullanılan bütün jeneratörler Michael Fraraday’ın bulmuş oldugu 5 faz ve 3 faz olarak kullanılan ‘AC Jeneratör’ alternatörlerdir.

İster AC, ister DC jeneratör olsun amaç aynıdır. Elektrik enerjisi üretmek… Tabi ki DC jeneratörde çok farklılıklar var. Üretilen bu elektrik enerjilerini, doğal kaynaklar olduğu sürece rahatlıkla kullanabiliriz. Bunlara en iyi ve en güzel örnekler elektrikli otomobiller, uçaklar, gemiler, iş makineleri ve daha sayamadığım bütün araçlar. Çevre kirliliği olmaz ise hayat güzelleşir bu vesile ile tüm alternatif enerji kaynaklarını güvenle kullanabiliriz.

Uzun yıllar yapmış olduğum çalışmalar sonucunda ise şu an patent aşamasında olan “Dünyanın ilk ve tek DC Jeneratörü”nü icat etmeyi başardım. Tabi ki böyle büyük başarıların arkasında güçlü bir kadının olduğunu hatırlatmak isterim.

Daima projelerimi destekleyen, defalarca deneyip başarısız olduğum, yine de devam etmem gerektiğini ve bana hep inandığını söyleyen  rahmetli annem oldu.  Başarıyı tek başıma yakalayamazdım. Gerek şirket içinden gerek şirket dışından arkadaşlarımın yardımları, üniversite hocalarımın çalışmamı desteklemeleri, beni daha fazla motive edip insanlık için çalışmanın gayreti ile çalışmaya devam etmemi sağladı.

Temiz dünya ve çevre, daha doğrusu geleceğimiz için alternatif enerji kaynaklarını kullanmanın çok daha faydalı olacağını düşünüyorum. Umarım yazımı beğenerek okumuşsunuzdur.

Hepinize işlerinizde kolaylıklar dilerim. Kazasız, saglıklı, huzurlu ve mutlu günler hepimizle olsun.

Önerdiklerimiz

1968 © Uçak Teknisyenleri Derneği