Thumbnail
  • 10.11.2022

ANITKABİR

 

Türk Kurtuluş Savaşı’nın ve Türk İnkılâplarının büyük önderi Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün, Türk vatanının bağımsızlığını kazanması için giriştiği savaş ve Türk milletini çağdaş uygarlık seviyesine ulaştırmak amacıyla gerçekleştirdiği inkılâplarla geçen yaşamı 57 yıl sürdü ve Büyük Önder 10 Kasım 1938’de ebediyete intikal etti. Atatürk, Türkiye’yi bütün kurumları ile çağdaş uygarlığın bir üyesi yapan, insanlık tarihine mal olmuş büyük bir önderdi. O’nun yüceliğini her yönüyle temsil edecek, ilke ve inkılâpları ile çağdaşlaşmaya yönelik düşüncelerini yansıtacak bir anıtmezar yapma fikri, Atatürk’ü kaybetmenin derin hüznü içindeki Türk milletinin ortak isteği olarak belirdi ve yapımına karar verildi.

 

Bu ay Başkentimiz Ankara’da ve Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarı olan Anıtkabir’deyim.  Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 10 Kasım 1938’de ölümü üzerine, onun büyüklüğünü her yönü ile temsil eden, çağdaşlaşmaya yönelik düşüncelerini yansıtacak bir anıtmezar yapılmasına karar verilmiştir.

Anıtkabir Ankara’nın Çankaya ilçesinde yer alan ve Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarını içeren bir komplekstir.               9 Ekim 1944 yılında inşasına başlanmış ve 1 Eylül 1953’te tamamlanmıştır. Emin Onat ve Orhan Arda’ nın tasarımıdır. Anıtkabir yapılmadan önce burada bir rasathane bulunduğu için adı Rasat tepedir. Yaklaşık 750.000 metrekarelik bir alanı kapsamaktadır. Barış Parkı ve Anıt Blok’u olmak üzere iki kısma ayrılır.

Barış Parkı, ülkemizin değişik bölgelerinden getirilen ve dünyanın çeşitli ülkelerinden ülkelerini temsil etmek üzere gönderilen 48.500 civarında bitki ve ağacın bir araya gelmesi, ile oluşmuştur. Burası adeta sembolik bir ‘Milletler Cemiyetidir’. Atatürk’ün ‘Yurtta Sulh Cihanda Sulh ‘ilkesini hayata geçiren bir parktır.

Tandoğan kapısından girip, Barış parkı içinden yürüyerek anıtmezara uzanan yolun iki yanında 24 Oğuz boyunu temsil eden 24 Aslan heykeli bulunmaktadır.

Anıt Bloku üç bölümdür.

1-Aslanlı yol

2-Tören meydanı

3-Mozole

Anıt Mezar dört yandan kolonlarla çevrilidir. Duvarlarda altın yaldızla yazılı Atatürk’ün “Gençliğe Hitabesi” bulunmaktadır. Ayrıca Cumhuriyetin kuruluşunun 10.yılında söylemiş olduğu Nutuk da yer almaktadır. Şeref salonunda zemin ve duvarlar renkli mermerlerle kaplanmıştır. Tek parça kırmızı mermerden yapılmış olan Atatürk’ün sembolik lahdi burada bulunmaktadır. Mezar odası ise Şeref Salonunun altındadır.

Anıtkabir’in içinde 10 adet kule vardır ki bunların her biri değişik konuları işlemektedir. -         Bunlar: İstiklal, Hürriyet, Mehmetçik, Zafer, Barış, 23 Nisan, Misak-ı Milli, İnkılap, Cumhuriyet ve Müdafaa-i Hukuk adlarını taşır. Zafer ve Barış kulelerinin arasında İkinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün mezarı vardır.

Ayrıca sağ taraftaki Misakı Milli kulesinin kapısından girilen bir Anıtkabir Atatürk Müzesi bulunmaktadır. Bu müze 21 Haziran 1960 tarihinde açılmıştır. Daha sonra müze genişletilerek 5200 metrekarelik bir sergi alanına ulaşmış. 26 Ağustos 2002 yılında da açılmış Adı da ‘Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi’ konmuştur.

Müzede ilk bölümde, Atatürk’ün kullandığı kişisel eşyaları sergileniyor. Ayrıca yabancı devlet adamlarının hediyeleri burada bulunuyor. Manevi evladı ve ilk kadın pilot Sabiha Gökçen’in müzeye bağışladığı Atatürk’e ait eşyalar yine bu bölümde sergileniyor.

Müzenin ikinci bölümünde Kurtuluş Savaşını anlatan yağlı boya tablolar yer alırken, üçüncü bölümde, Millî Mücadele ve devrimler ile Atatürk’ün mezar odası bulunmaktadır. Dördüncü bölümde, Atatürk’ün kütüphanesinde bulunan 3123 kitabın yer aldığı’ Atatürk özel kitaplığı ‘sergilenmektedir.

Anıtkabir her sene yüzlerce    yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret ediliyor. Özellikle başta 10 Kasım olmak üzere ve de milli bayramlarda bu sayı iki katına çıkıyor.

Atatürk ölümünden yıllar önce Anıttepe’yi gezerken şöyle demiştir: ’Bu tepe ne güzel bir anıt yeri’ adeta bu sözleri ile ulu önderimiz Anıttepe’ye gömüleceğini hissetmiştir.

Anıtkabir’e her gittiğimde tıpkı bu ayki ziyaretimde olduğu gibi üstelik defalarca gidip gördüğüm bu mekândan her ayrılışımda gözyaşlarımın akmasına engel olamam. Çok etkileyici ve çok duygu yüklü bir muhteşem anıtı henüz ziyaret etmediyseniz mutlaka görmelisiniz. Anıtkabir’i ziyaret etmiş olmak kişide bambaşka, tarifi zor duygular uyandırıyor. Burayı gezmek için en az yarım günlük bir zaman ayırmalısınız. Gidin görün Anıtkabir sizi çok etkileyecek.

Önerdiklerimiz

1968 © Uçak Teknisyenleri Derneği