Thumbnail
  • 01.02.2023

Alabama’dan Güney Afrika’ya

Cessna 208 Grand Caravan Uçağı ile On Sekiz Bin Kilometrelik Uçuş

 

Cessna 208 Grand Caravan uçağı, ABD’de Textron firması tarafından üretilen

 11 yolcu taşıma kapasiteli bir uçak. Uçağın kargo uçağı olarak da yaygın kullanımı var. Örneğin, hava kargo firması Fedex, 240 adet Cessna 208 Caravan uçağını, kargo taşımak amacıyla kullanıyor. 503 kW gücünde bir tane turboprop motora sahip olan uçak, saatte en fazla 344 kilometre hız yapabiliyor ve maksimum menzili 1982 kilometre olarak verilmiş.

 

Birleşik Krallık’ta faaliyet gösteren Alpha2Bravo firması, uçakların uzak mesafedeki müşterilere teslimini sağlıyor. Firma, ABD’nin Alabama eyaletinde bulunan Cessna 208 Grand Caravan uçağının, Güney Afrika’nın Johannesburg şehrine götürülmesini üstlenmiş.

Uçağın ilk kalkış havaalanı olan ABD’nin Alabama eyaletinin Huntsville Havaalanı ile uçağın son durağı olan Güney Afrika’nın Johannesburg şehri arasında, kuş uçuşu 13776 kilometre var. Bu uçağın maksimum menzili 1982 kilometre olduğu için, Atlantik Okyanusu’nu en kısa rotayı kullanarak geçmesi mümkün değil. Uçak, Atlantik okyanusunu ancak Kanada, Grönland, İzlanda, İskoçya rotasını takip ederek geçebiliyor.  Uçak bu uzun yolu on beş etapta tamamlayabilmiş. Bu etapların önemli bölümü 1200 kilometre, buna karşılık 850 kilometrelik çok kısa ve 1600 kilometrelik çok uzun etaplar da var. Uçağın yakıt ikmali için yaptığı iniş ve kalkışlar, rotanın uzunluğundan kaynaklanan toplam yolculuk süresini daha da arttırıyor. Uçağın maksimum menzili 1982 kilometre olarak verilmiş olsa da uzak mesafelere uçacak bu uçaklarda yolcu ve yük taşınmadığı gibi, kabin içinde koltuklar dahil bazı ekipman ağırlık yapmaması için kaldırılabiliyor. Bu da uçağın menzilini uzatabiliyor. Ayrıca, uçağa yolcu ve yük alınmaması ve uçağın hafifletilmesi ile elde edilen ağırlık taşıma kapasitesi, ekstra yakıt tankı takılarak, menzilin arttırılması için de kullanılabiliyor.

Uçak, on beş etaplık uzun uçuşunda, kuş uçuşu bile gitse, 18000 kilometre uçmuş oluyor. Alpha2Bravo firması, sitesinde bu uçağın hedefindeki Johannesburg şehrine ulaştığı bilgisini veriyor. Aşağıda tabloda takip edilen rota ve yakıt ikmali için iniş yapılan havaalanları arasındaki uzaklıklar yer alıyor. Dört harfli kodlar havaalanlarının ICAO kodlarını gösteriyor.

Tabloda verilen rota bilgileri, ABD’nin güney eyaleti olan Alabama’dan yola çıkan, Pennsylvania, Maine eyaletlerinde yakıt ikmali yaparak Kanada’ya geçen, Grönland, İzlanda, İskoçya, Lüksemburg, Sırbistan, Yunanistan, Mısır, Sudan, Kenya ve Malawi’deki yakıt ikmallerinden sonra, Alabama’nın Huntsville şehrinden 18000 kilometre uzaklıktaki Güney Afrika’nın Johannesburg kentine iniş yapan Cessna 208 Grand Caravan uçağının yaşadığı macerayı anlatıyor. Uçak, bu yöntem ile çok uzun bir yolu uçmak zorunda kalsa da gemi taşımacılığına göre çok daha kısa bir sürede müşteriye teslim edilebilmiş.

ABD - Avrupa- Afrika, ya da Avrupa - Uzak Doğu gibi çok uzun rotalarda bile, uçakların ferry uçuşları ile teslim edilmesi söz konusu olabiliyor. Ferry uçuşlarını da, teslim eden fabrikanın kendi pilotları, teslim alan firmanın/havayolunun pilotları ya da bu konuda uzmanlaşmış üçüncü bir firma yerine getirebiliyor. Yolcu uçaklarının dahi operatöre teslimi ferry yöntemi ile yapılyor.

Uçak, imalatçının havaalanından yolcusuz olarak, sadece pilotlar ve teslim ekibi ile havalanıyor. Uçağın boş olması menzilini uzatıyor, yol boyunca yakıt ikmali için gerektiği kadar iniş-kalkış yapılıyor. Örneğin ABD’den alınan B737 uçakları, ABD’nin Pasifik Kıyısından İstanbul’a, THY’nin kendi pilotları tarafından ve genellikle İzlanda adasında yakıt ikmali yapılarak getiriliyor.

Kalkış Yapılan Havaalanının Bilgisi

Uçulan mesafe

İniş Yapılan Havaalanının Bilgisi

KHSV- Huntsville- Alabama- ABD

942 km,

KJST- Johnstown- Pennsylvania- ABD

KJST- Johnstown- Pennsylvania- ABD

1200 km.

KBGR- Bangor- Maine- ABD

KBGR- Bangor- Maine- ABD

1125 km.

CYYR- Goose Bay- Kanada

CYYR- Goose Bay- Kanada

1250 km.

BGBW- Narsarsuaq- Grönland

BGBW- Narsarsuaq- Grönland

1200 km.

BIKF- Reykjavik-İzlanda

BIKF- Reykjavik-İzlanda

1202 km.

EGPC- Wick- İskoçya- Birleşik Krallık

EGPC- Wick- İskoçya- Birleşik Krallık

1205 km.

ELLX- Lüksemburg

ELLX- Lüksemburg

1153 km.

LYBE- Nikola Tesla- Belgrad-Sırbistan

LYBE- Nikola Tesla- Belgrad-Sırbistan

1188 km.

LGIR- Heraklion- Girit- Yunanistan

LGIR- Heraklion- Girit- Yunanistan

850 km.

HECP- Kahire- Mısır

HECP- Kahire- Mısır

1600 km.

HSSK- Hartum- Sudan

HSSK- Hartum- Sudan

1277 km.

HKLK- Lokichogio- Kenya

HKLK- Lokichogio- Kenya

673 km.

HKNW- Wilson- Nairobi- Kenya

HKNW- Wilson- Nairobi- Kenya

1522 km.

FWKI- Kamuzu- Lilongwe- Malawi

FWKI- Kamuzu- Lilongwe- Malawi 1480 km.

1480 km.

FALA- Lanseria- Johannesburg- Güney Afrika

Referanslar: https://cessna.txtav.com/en/turboprop/caravan, https://www.alpha2bravo.com/

Önerdiklerimiz

1968 © Uçak Teknisyenleri Derneği