Thumbnail
  • 15.02.2024

Airbus’ın yeni A320-NEO uçaklarında kullanılan yeni elektronik gösterge sistemi, bir takım değişiklikleri de beraberinde getiriyor. Peki yeni elektronik gösterge sisteminde neler var, gelin birlikte bakalım. 

En yeni A320 ailesi uçakları artık çeşitli modifikasyonlar içeren yeni bir elektronik gösterge sistemine sahiptir. Bu değişikliklerden biri de Motor ve Uyarı Ekranı (EIS) ile Sistem Ekranı Engine sayfasına yeni bir sistem sayfası eklenmiş olmasıdır. Bu sistem, motor arızası veya motorun çalıştırılması durumunda uçuş ekibinin farkındalığını artırmaya yardımcı olmuş olacaktır. İster yerde ister uçuş sırasında olsun, motor çalıştırma sırasında, uçuş mürettebatının dikkatini ilgili motora çekmek için “Attention Getting Box” beyaz renkte görüntülenir.  

Ek olarak, motoru etkileyen önemli bir arıza varsa, kutu sarı renkte görünecektir. Etkilenen motoru görsel olarak vurgulamak için, “Attention Getting Box” resimde gösterildiği gibi motoru çevreler. Bu modifikasyon sayesinde, uçuş ekibinin motorla ilgili herhangi bir sorunu derhal fark etmesini sağlamayı amaçlamaktadır.

Ayrıca, Motor ve Uyarı Ekranı (EIS) ile yapılan bir başka değişiklik de özellikle A321 modeli için geçerlidir. Ağır yükle uçan uçaklar için, slat ve flapların geri toplandığı hızlar (Vslat/ Vflap) hız ölçeğini aşabilir. Bunu ele almak için, Vflap için ilişkili hız değeriyle birlikte bir “F” harfi veya Vslat için ilişkili hız değeriyle birlikte bir ‘‘S’’ harfi hız ölçeğinin üstünde veya altında olarak görüntülenir. 

Bu yapılan modifikasyon ile, uçuş mürettebatının uçağın hız parametrelerine ilişkin farkındalığının artırılması amaçlanmaktadır. 

Önerdiklerimiz

1968 © Uçak Teknisyenleri Derneği