Bekleme Ekranından Çık
Thumbnail
  • 10.03.2020

Havacılık sektörü her geçen gün yeni bir çağın kapısını aralamaya devam ediyor. Airbus’ın geliştirdiği yeni uçak maverick, klasik uçak tasarımından farklı bir özellik gösteriyor.

 

Değerli okurlarım, sizlere bu sayıda Airbus’ın Singapur Airshow’da tanıttığı #maverick hakkında bazı bilgileri paylaşmak istiyorum. Airbus #maverick diğer uçaklardan biraz farklı. Diğer uçaklarda ya gövde + kanat motor dizaynı ya da kanat bağlantılı motor tasarımı varken, Airbus #maverick gövdeyi uçan kanat adı verdiğimiz dizayna bağlayıp kuyruk kısmına motorları yerleştirmiştir.

 

Klasik uçak tasarımı yerine neden #maverick?

Karma kanat gövdesi olarak bilinen yenilikçi tasarım, kalıbı tamamen kıran geniş kabin düzeni sayesinde geleneksel tek koridorlu uçak mimarisinden tamamen ayrılıyor. Ayrıca yüzde 20’ye kadar yakıt tasarrufu sağlayabilir ve yolcu deneyimini önemli ölçüde iyileştirebilir. Airbus, karbon emisyonlarını yüzde 20’ye kadar azaltabileceğini tahmin ettiği benzersiz bir kanatlı gövdeye sahip fütüristik bir uçak tasarımı ortaya koydu. Diğer çeşitli tahrik sistemlerinin olası entegrasyonunu mümkün kılar. Ayrıca, merkezi gövdenin üzerine monte edilmiş ‘blendajlı’ motor sayesinde gürültünün önemli ölçüde azalması beklenmektedir. Ayrıca #maveric ticarileştirilirse,  bir uçak yolcu deneyimini önemli ölçüde geliştirebilir.

Üretilen prototip şu anda çeşitli testlere tabii tutulsa da #maverick ile ilgili paylaşılan bilgiler arasında (üretilen prototip ile ilgili) şunlar yer alıyor:

Uzunluk: 2 metre

Genişlik: 3.2 metre

 

Önümüzdeki günlerde gerçek ölçütleri ve kesitleri hakkında net bilgiyi hep birlikte göreceğiz.

Önümüzdeki sayı tekrardan görüşme ümidiyle…

1968 © Uçak Teknisyenleri Derneği