Thumbnail
  • 24.05.2023

24 MAYIS HAVA ARACI BAKIM TEKNİSYENLERİ GÜNÜ

 

Hava aracı bakım teknisyenlerinin, bir hava aracının bakımını yapıp bakım çıkış belgesini imzalayabilmesi için ‘‘Hava Aracı Bakım Lisansı’’na sahip olması gereklidir. Sadece lisans sahibi olmakla iş bitmez ayrıca kişinin bakım çıkış belgesini imzalayacağı uçağın tip eğitimini de almış olması ve lisansı üzerine bu tipi yazdırması da gereklidir.

 

Yukarıda bahsedilen işlemlerin bitip sizin Lisans alma süreniz en iyi şartlarda en az 3.5 - 5 yıl sürecek asla altında olmayacaktır. Havacılığının vitrininde bulunan Pilotluk için 1.5 yıllık bir eğitimin yettiği düşünüldüğünde “hava aracı bakım teknisyeni” olabilmenin ne kadar zorlu bir süreç ve emek gerektirdiği ortadadır.

Hava araçlarının teknik olarak sorunsuz, zamanında ve emniyetli uçmalarını sağlayarak bu yolcuların hayatlarına direk ya da dolaylı olarak bir şekilde dokunan Hava Aracı Bakım Teknisyenleri, kendilerini motive edecek ve teşekkür anlamına gelecek özel bir günü hak etmektedirler.

Wright kardeşlerin ilk uçuşuna yaptığı büyük katkılardan dolayı Wright kardeşlerin mekanikçisi ve tarihin ilk uçak bakım teknisyeni Charles E. Taylor’ın doğum günü 24 Mayıs; Taylor’a, sivil ve askeri havacılıkta çalışan hava araçlarının uçuş emniyetini sağlayan on binlerce hava aracı bakım teknisyenine teşekkür etmek ve onları takdir etmek için böylesi özel bir gün atfedilmiştir.

Taylor, Wright kardeşlerin kullandığı planörü, motorla birleştirip ilk kontrollü güç haline getiren, pilotla birlikte ve sürekli uçuş yapmak için inşa eden adam olarak tarihteki yerini almıştır. Fakat tarih her zaman olduğu gibi mutfaktakini yine unutmuş vitrindekilere odaklanmış, Wright Glider’ı (planörü)  Wright Flyer’a (uçağa) çeviren ve havacılığa büyük katkıları olan Taylor’ı neredeyse unutmuştur. Charles E. Taylor bu işi yaparak dünyada yeni bir iş kolunun, yeni bir mesleğin ortaya çıkışını sağlamıştır. Sayesinde Hava Aracı Bakım Teknisyenliği adında yeni bir meslek doğmuştur. İşte bu süreç Taylor’ı, dünyanın ilk “hava aracı bakım teknisyeni” yapmıştır. Günümüzde Taylor’ın ayak izlerini binlerce erkek ve kadın hava aracı bakım teknisyeni takip etmektedir.

Hava aracı bakım teknisyenleri inanılmaz bir yükün altındadırlar. Bu yük ise uçuş emniyeti’dir!... Daha emniyetli bir gökyüzü için hava araçlarının bakım ve onarımları çok önemli hale gelmiştir.

“Eski hava aracı yok, bakımsız hava aracı vardır” sözü işin özetidir aslında. Aldıkları her karar, yaptıkları her iş; mükemmel ve hatasız olmak zorundadır. Taylor gibi vitrinde olmadan, işin mutfağında canla başla, gece gündüz, soğuk sıcak demeden uçakların emniyetli ve sorunsuz uçmalarını sağlamak için çok büyük fedakârlıklarla, yüzde 100 uçuş emniyeti ve “0  hata” hedefiyle başarılı ve özverili bir şekilde arka planda görünmeyen kahramanlar olarak çalışmaktadırlar.

Günümüzün hava aracı bakım teknisyenleri, üretimden revizyona, helikopterlerden, balonlara ve uçaklara, hat bakımından üs bakımına kadar aynı prensipler doğrultusunda işlerini ciddiyetle ve gururla yapmaktadırlar. Havacılığa; “teknisyen”, “bakım müdürü”, “teknik müdür”, “kalite müdürü”, “sürekli uçuşa elverişlilik müdürü” ve “genel müdür” vb. sıfatlarla hizmet etmektedirler.

Bir gün uçarken veya gökyüzünde bir uçak izi gördüğünüzde, görünenin ötesinde sahne arkasında her zaman fedakârca ve gururla işini yapan uçağın her sistemine hâkim, her vidasına, somununa dokunmuş, onların düzgün ve kusursuz çalışmalarını sağlayan sayısız hava aracı bakım teknisyeninin olduğunu hatırlayın. Uçan bu makinalar sadece 2-3 kişinin uçurduğu makinalar asla değillerdir, ötesinde çok daha fazlasının olduğunu unutmayın.

24 Mayıs’ın ülkemizde “Hava Aracı Bakım Teknisyenler Günü” olarak kutlanması, başta UTED olmak üzere tüm sivil toplum kuruluşları tarafından bugüne sahip çıkılması bizlerin hedefi olmalıdır. Mesleğimizin inceliklerini, önemini ve zorluklarını yüksek sesle en azından bugün her platformda anlatmak, farklı etkinliklerle bu özel günü kutlamak, görünmez kahramanlara çok özel bir teşekkür olacaktır.

Kaza ve arızaların olmadığı,  AOG siz emniyetli uçuşlar dileklerimle, tüm hava aracı bakım teknisyeni arkadaşlarımızın bu özel gününü kutlarım.

Sevgi ve selamlarımla…

 

 

Uçak Bakım Onarım Teknisyenleri Günü Neden 24 Mayıs’tır?

Uluslararası Uçak Bakım Onarım Teknisyenleri Günü’nün 24 Mayıs olmasının sebebi Charles Edward Taylor’un doğum gününün o gün olmasıdır. Bugünün özelleştirilmesi konusu ilk olarak 24 Mayıs 2007’de ABD Temsilciler Meclisi’nde gündeme gelmiştir. Bu konuyu gündeme getiren kişi ise Kaliforniyalı Kongre Üyesi Bob Filner’dir. 30 Nisan 2008’de yapılan oylama ile birlikte ‘‘24 Mayıs Uluslararası Uçak Bakım Onarım Teknisyenleri Günü’’ olarak kabul edilmiş ve kutlanmaya başlanmıştır.

 

Önerdiklerimiz

1968 © Uçak Teknisyenleri Derneği